Menu Close
[hfe_template id='2907']

Sızma Testi Raporunda Neler Var?

sızma testi raporu

Sızma testi, riskleri azaltmak ve güvenlik açıklarınızı düzeltmek için son derece yararlı bir uygulamadır. Bununla birlikte, bazı işletmeler raporu sadece uyumluluk standartlarını karşılamak için alır, ardından unutur.

Sızma testi raporuna neyin dahil olduğunu daha iyi anlayarak, güvenlik duruşunuzu iyileştirmek için temel çıkarımlarını uygulayabilirsiniz. Bir sızma testi raporunda genellikle bulunanlar ve içeriğini uyumun ötesinde kendi yararınıza kullanmanın birkaç yolu:

Uzmanlarımız Tarafından Hazırlanmış Sonuç Bölümü

Sızma testi raporları genellikle uzmanlarımızın bulgularının üst düzey bir özetiyle biter. Bu uzman özeti, genellikle raporun tamamını incelemek zorunda kalmadan eyleme dönüştürülebilir paketler arayan şirket yöneticileri için sonuçların kısa bir özeti niteliğindedir.

Bu özet, uzmanlarımızın güvenlik kontrollerinizi nerede atladığınızı ve sistemlerinizde neyi ortaya çıkarabileceklerini gösterir. En iyi ve sade anlatım. Her şey derin bir teknik dil olmadan açıklanmıştır, herhangi bir okuyucu tarafından anlaşılabilir.

Ayrıca, önce güvenliğinizi önermelerini ve ardından yaptırımlarınızı geliştirmek için diğer kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri de içeren güvenlik geliştirmeleri için öneriler sunuyoruz.

Saldırı Boyunca Olanların Dökümü

Sızma testi raporunuzun bu kısmı, pentester’in katılımını gösteren bir yol gösterir. Saldırı sürecinin her aşamasını ve pentester’ın sisteminizin güvenliğini nasıl ele geçirdiğini açıklar.

Bu bölüm, pentesterin tüm aktivitelerini nasıl gerçekleştirdiğini açıklayacaktır. Örneğin, sosyal mühendislik taktikleri önermişlerse, rapor, ekibinizdeki birini kandırmak için kullandıkları bilgileri (örneğin, web sitenizde ve LinkedIn sayfasından vb.) Nereden aldıklarını ortaya koyacaktır. Pentesters ayrıca sisteminize tam olarak nasıl girdiklerini de paylaşır (kötü amaçlı bir bağlantı göndermeden önce uyum ve güven oluşturmak için bir dizi kimlik avı e-postası aracılığıyla). Saldırının nasıl tahmin edildiğini ve güvenliğinizde ortaya çıkan boşlukları anlamak için tüm anlatıyı göreceksiniz.

Raporunuzun dökümü, sonucun tüm kapsamını da açıklayacaktır. Bu, örneğin, pentester’ın çalışanınızın bilgisayarına benzeyen kötü amaçlı yazılım enjekte edebildiğini ve çok normal görünen bir yazılım güncellemesi yüklemesinde gösterilebileceğini gösterebilir. Oradan, pentester giriş kimlik bilgilerini edinme, verilere erişme veya ortamınıza sızdıktan sonra edindikleri diğer bilgi veya sistemlere giden yolu gösterecektir.

Riskleri Azaltmak İçin Öneriler

Saldırının ayrıntılarını inceledikten sonra, gerçekten istediğinizi elde edersiniz: raporun gerçek değeri. Bir sonraki bölüm, her bir riske karşı potansiyel tehditlerin yanı sıra pentesterin ortaya çıkardığı güvenlik açıklarını açık bir şekilde tanımlayacaktır.

Her risk, pentesters tarafından öncelikli olarak kritik, yüksek, orta veya düşük olarak etiketlenecektir – etkilere göre sıralanır ve her birinin risk eşiği düşer. Öneriler değişiklik gösterir ve testinizin bulgularına göre özelleştirilmelidir. Örneğin, göze çarpan sorunları çözmek için gerekli bazı kritik teknik değişiklikler olduğunu ve güvenlik bilinci eğitimine yatırımınızı artırmanın güvenliği geliştirmek için uzun vadeli bir strateji olduğunu görebilirsiniz.

Pentesting partneriniz ileriye doğru bir yol sağlamalıdır, ancak teknoloji (ve tehdit) manzarası her zaman değiştiği ve geliştiği için belirli ürünleri veya yazılımları tavsiye etmeyebilir; bunu yapan bir şirkete karşı dikkatli olun.

Güvenilir Bir Ortak Bulma

Pentestering ortaklarının eşit yaratılmadığını ve hepsinin aynı sonuçları sunmayacağını belirtmek önemlidir. Çok fazla pentesting şirketi, siber güvenlik testinin giriş çalışmalarını giriş seviyesi çalışanlarına ve stajyerlere bırakıyor. Mitnick Security, yalnızca uzman becerilere ve diğer siber güvenlik ekiplerine göre daha derin bir deneyime sahip üst düzey pentesterler kullanır.

Harika bir pentesting şirketi, çalışanlarınız ve kuruluşunuz için özelleştirilmiş bir testi tamamen mühendislikten geçirecektir. Test tasarımı ve planlamasındaki bu ayrıntı düzeyi ve bağlılık, etkileşimi gerçek bir bilgisayar korsanı tarafından kullanılma olasılığı daha düşük olan geniş kimlik avı e-postalarıyla başlayandan daha gerçekçi hale getirecektir. Unutmayın, pentesting sadece bir süreç değil, ihtiyaçlarınız üzerine inşa edilmesi gereken derinlemesine bir hizmettir. Bir güvenlik açığı taramasından veya değerlendirmesinden çok daha derindir.

Penetrasyon Testi Sonuçlarınız

• Güvenli ve kontrollü bir ortamda yapılan simüle siber saldırıların gerçek dünya sonuçları.

• Mevcut sisteminizi güçlendirmek ve güvenlik zihniyetinizi değiştirmek için özel öneriler.

• Güvenlik ekibinize ve diğer çalışanlarınıza ayrıntılı bilgi ve güvenlik eğitimi.

Mendax Security What We Build Who We Are Contact Cybersecurity Risks of Work From Home Right now, a lot of employees are …

Ana sayfa Mendax Hakkında Mendax Security Yapay Zeka Sosyal Medya Yönetimi Eğlence İletişim Ana sayfa Mendax Hakkında Mendax Security Yapay Zeka Sosyal …

[hfe_template id=’2907′] Penetrasyon Testi 2020’de Neden Daha Önemli? 🔊👂 2020 yılı, sadece Türkiye için değil, tüm dünyada işletmeler için eşi görülmemiş bir …

Sızma testi raporuna neyin dahil olduğunu daha iyi anlayarak, güvenlik duruşunuzu iyileştirmek için temel çıkarımlarını uygulayabilirsiniz.

en_USEnglish