MENDAX

Mendax

Penetrasyon Testi Nedir?

Penetrasyon (Sızma) Testi

Pen-test olarak da bilinen bir penetrasyon testi (sızma testi), bilgisayar sisteminize karşı sömürülebilir güvenlik açıklarını denetlemek için simüle edilmiş bir siber saldırıdır. Web uygulaması güvenliği bağlamında, penetrasyon testi yaygın olarak bir web uygulaması güvenlik duvarını (WAF) artırmak için kullanılır.

Penetrasyon testi, kod enjeksiyon saldırılarına duyarlı onaylanmamış girişler gibi güvenlik açıklarını ortaya çıkarmak için herhangi bir sayıda uygulama sisteminin (örn. Uygulama protokolü arabirimleri (API), ön uç / arka uç sunucuları) ihlal edilmesini içerebilir.

Penetrasyon testi tarafından sağlanan bilgiler, WAF güvenlik politikalarınıza ince ayar yapmak ve algılanan güvenlik açıklarını düzeltmek için kullanılabilir.

Penetrasyon Testinizi Yapalım!

Kendi paketinizi oluşturun ve hemen penetrasyon testinizi yapalım, üstelik güvenlik analizi ücretsiz.

Penetrasyon Testi Aşamaları

Penetrasyon test süreci beş aşamaya ayrılabilir.

penetrasyon testi aşamaları
1. Planlama ve keşif

İlk aşama şunları içerir:

– Ele alınacak sistemler ve kullanılacak test yöntemleri de dahil olmak üzere bir testin kapsamını ve hedeflerini tanımlamak.
– Bir hedefin nasıl çalıştığını ve potansiyel güvenlik açıklarını daha iyi anlamak için istihbarat toplama (ör. Ağ ve etki alanı adları, posta sunucusu).

2. Tarama

Bir sonraki adım, hedef uygulamanın çeşitli saldırı girişimlerine nasıl tepki vereceğini anlamaktır. Bu genellikle aşağıdakiler kullanılarak yapılır:

– Statik analiz: Çalışırken davranış biçimini tahmin etmek için bir uygulamanın kodunu inceleme. Bu araçlar kodun tamamını tek bir geçişte tarayabilir.
– Dinamik analiz: Bir uygulamanın kodunu çalışır durumda inceleme. Bu, uygulamanın performansına gerçek zamanlı bir görünüm sağladığı için daha pratik bir tarama yöntemidir.

3. Erişim Elde Etme

Bu aşamada, bir hedefin güvenlik açıklarını ortaya çıkarmak için siteler arası komut dosyası oluşturma, SQL enjeksiyonu ve arka kapılar gibi web uygulaması saldırıları kullanılır. Test uzmanları bu aşamada zafiyetlerden ne ölçüde erişim elde edilebileceğini görür.

4. Erişimin Sürdürülmesi

Bu aşamanın amacı, güvenlik açığının istismar edilen sistemde kalıcı bir varlığa ulaşmak için kullanılıp kullanılamayacağını görmektir (kötü niyetli kişilerin derinlemesine erişmesi için yeterince uzun süre sistemde durup duramayacağı tespit edilir). Bir kuruluşun en hassas verilerini çalmak için genellikle aylarca sistemde kalan gelişmiş kalıcı tehditler mevcuttur.

5. Analiz

Sızma testinin sonuçları daha sonra aşağıdakileri detaylandıran bir raporda derlenir:

– Sömürülen belirli güvenlik açıkları
– Erişilen hassas veriler
– Penetrasyon testi cihazının sistemde tespit edilmeden kalma süresi

Bu bilgiler, güvenlik açıklarını düzeltmek ve gelecekteki saldırılara karşı korunmak için bir kuruluşun WAF ayarlarını ve diğer uygulama güvenliği çözümlerini yapılandırmaya yardımcı olmak üzere güvenlik uzmanlarımız tarafından analiz edilir.

Penetrasyon Testlerimiz

1-) Manuel Sızma Testi

Manuel sızma testinde, seçkin güvenlik ekibimiz web sitenizi baştan aşağı inceler. CMS, SQL, XSS, Açık Portlar, Kaba Kuvvet Zafiyetleri, Sunucu, SSL, Domain Güvenlik vb. analizler yapılır ve ekibimiz tarafından ekran görüntüleri, terminal sonuçlarının TXT dokümanı halinde raporlanması ve bulunan sonuçların detaylı raporu hazırlanıp size iletilir.

2-) Sosyal Mühendislik Testi

Ekibimiz tarafından, firmanıza sosyal mühendislik saldırıları gerçekleşecektir. Bu saldırılar çalışanlarınıza karşı yapılacaktır, çalışanları bu duruma karşı bilgilendirmemek en iyi sonucu verecektir. Ekibinizi verileri riske atmaya yönlendirmek için tasarlanmış sosyal mühendislik testleriyle personelinizi ve eğitim ile ilgili güvenlik zayıflıklarını değerlendirin.

3-) Fiziksel Sızma Testi

Binalarınıza veya veri merkezlerinize, bir iş istasyonuna ve daha sonra ağınıza giren davetsiz misafirlere izin verecek zayıf noktaları analiz edin.

4-) Karabela Testi

Gerçek hayattaki siber davetsiz misafirlere kapsamlı bir bakış açısı elde etmek için bir grup üst düzey penetrasyon test cihazı kullanarak sistemlerinize ve ağlarınıza simüle edilmiş saldırılar gerçekleştiriyoruz. Kendi yazdığımız yazılımlar ve mevcutta bulunan pentest araçları yardımı ile web sitenizi uçtan uca tarıyoruz ve zafiyetlerini hazırladığımız rapor yardımı ile sizlere sunuyoruz.

Penetrasyon Testi Sonuçlarınız

• Güvenli ve kontrollü bir ortamda yapılan simüle siber saldırıların gerçek dünya sonuçları.

• Mevcut sisteminizi güçlendirmek ve güvenlik zihniyetinizi değiştirmek için özel öneriler.

• Güvenlik ekibinize ve diğer çalışanlarınıza ayrıntılı bilgi ve güvenlik eğitimi.

Mendax Security What We Build Who We Are Contact Cybersecurity Risks of Work From Home Right now, a lot of employees are …

Penetrasyon Testi Nedir?

Ana sayfa Mendax Hakkında Mendax Security Yapay Zeka Sosyal Medya Yönetimi Eğlence İletişim Ana sayfa Mendax Hakkında Mendax Security Yapay Zeka Sosyal …

[hfe_template id=’2907′] Penetrasyon Testi 2020’de Neden Daha Önemli? 🔊👂 2020 yılı, sadece Türkiye için değil, tüm dünyada işletmeler için eşi görülmemiş bir …

Sızma testi raporuna neyin dahil olduğunu daha iyi anlayarak, güvenlik duruşunuzu iyileştirmek için temel çıkarımlarını uygulayabilirsiniz.

tr_TRTurkish